uživatel: nepřihlášen (přihlásit)

Událost: Messierovská noc

(49.1314°S 14.9999°V)

V pátek 12.3.2012 máme celonoční pozorovačku, jak každý rok - Messierovskou noc. Maratónem se to nazvat nedá, protože některé M objekty kvůli světlu vůbec neuvidíme, tak nemá cenu závodit :).Ale držíme tradici, takže bude otevřeno od 20.00 do 05.00 (to už se začíná rozednívat). V tuto dobu najdete na Hvězdárně kromě mé maličkosti ještě Janu Kolářovoou, Helču Cibulkovou, Pavla Kubase a jestli vyzdraví, bude tu Vláďa Štefl. Všichni jsou vítáni ;)

Účastníci události:

Martin Kákona

Jana Jirku

Jana Jirku - 2012-03-26 14:00:30

Naše Messierovská noc v JH byla velmi vydařená, když pomyslím, jaké bylo počasí. Jak jsme začali hned ve 20.00, byly jen díry, skrze které Pavel a Helča honili planety a vše co bylo náhodou vidět několik hodin v kuse jako o závod. O Messierech kvůli mrakům skoro nemohla být řeč, stihli jich zvečera jen pár. Návštěvníků bylo moc, tak jsme opět dělili a souběžně s kopulí jsem se věnovala lidem v sálku i já několik hodin v kuse. Posléze se zatáhlo úplně, takže se do sálku přesunuli i ti, z kopule a bylo nabito. Lidi odcházeli a přicházeli, v kopuli se povídalo o dalekohledech. Když odešel poslední návštěvník cca v 23.30, mylseli jsme si, že to zabalíme. Ale vyjasnilo se, sice byl opar a obloha za moc nestála, ale Helča, Pavel a já jsme šli sami do kopule a na tu bídu se nám podařilo najít několik nejasných fleků - galaxií (např. M104, M51, M81 a M82...). Pak přišli další lidi a poslední návštěvník odešel cca ve 3.30.

Když připočtu děti, co se nepodepsali do knihy návštěv, přes špatné počasí přišlo přes 60 lidí. Byl to zápřah, ale zadařilo se!

Ke zprávám se automaticky ukládá informace o tom, zda se právě fyzicky nacházíte na nějaké události či místě, popř. jestli právě máte nějaké místo či událost otevřenou v prohlížeči. Na základě těchto informací lze zprávy filtrovat.

chat - otevřete kliknutím zde